יום חמישי, 3 בספטמבר 2015

על דברים שאני לא מבין

אינני מתכוון לפרסם כאן במקביל פוסטים שכתבתי במקומות אחרים. אך הפעם אני חורג, כי מדובר גם בדברים שקורים כאן. הפוסט הזה פורסם בבלוג 'חשיבה חופשית' בישראבלוג ומובא כלשונו כאן.


"בכלל הכנתי לפרסום פוסט אחר, אבל ברגע האחרון כתיבת הפוסט הזה נדרשה כהנחתה לדברים אפלים שנכתבים באחרונה במספר פוסטים ותגובות בבלוגיה בישראבלוג, בין שהם נאמרים במרומז או בין שהם אפילו בוטים ומרושעים. מקווה שלא תשפטו אותי לחומרה בעקבות הפוסט הזה בשל הנסיבות שתתוארנה בהמשך.

לאחרונה אני רואה בבלוגיה של ישראבלוג רינונים וקנאות בקשר לרשימת הפעילים, ויש גם החושבים שהעומדים בראש הרשימה פיצחו את נוסחת הפעילים. ויש אפילו המרננים בחשדות על שימוש בתוכנות ושאר מרעין ובישין, שביניהן ולמציאות אין דבר וחצי דבר.

אז אגלה לכם סוד כמוס - נוסחה לא תקבלו כאן וגם לא כל אמצעי דמיוני מבית מדרשם של מלעיזים ומפיצי עלילות דם. ויש גם כאלה שהנושא כל כך בוער בעצמותיהם,  עד שאפילו טרחו לפנות במייל לבקש שאגלה את הנוסחה הסודית לכניסה לרשימת הפעילים בישראבלוג. אז לא. לאכזבת אחדים מכם, לא תהיה כאן נוסחה. אך אומר לכם בוודאות שהבלוג הזה דווקא התחיל לטפס במעלה רשימת הפעילים ככל שהמעטתי לכתוב בישראבלוג.

כשפרסמתי בקצב של כשלושה ולפעמים ארבעה פוסטים לשבוע בישראבלוג, הבלוג הגיע בקושי לעשיריה האחרונה של הפעילים בשליש הראשון של החודש, ונעלם מהרשימה לשארית החודש. וככל שהמעטתי לפרסם עד לתדירות עכשווית של פוסט אחד בקושי לשבוע - הבלוג טיפס לחמישיה הראשונה. זהו אינו הגורם היחיד כמובן - נוח לאחדים לחשוב שמקומם בטבלת הפעילים הוא רק פונקציה של הכתיבה המופלאה שלהם ומתעלמים מכך שרבים וטובים פינו עבורם את מקומם בטבלה ונדדו למחוזות אחרים.

אבל לכל 'המתקנאים' למיניהם - הרגעו. מאז שהבלוג הגיע לטבלת הפעילים, הבחנתי בשתי תופעות שגילה לי לוח הסטטיסטיקה בישראבלוג. לוח הסטטיסטיקה אינו משקר. ראשית, באופן פרדוקסלי מספר הכניסות לבלוג דרך רשימת הפעילים הצטמצם כמעט לאפס ככל שהבלוג טיפס במעלה הרשימה הזו. תופעה לא מוסברת לכאורה, אבל כשיחד עם זה פחתו מאוד הכניסות לבלוג דרך הדף הראשי של ישרא (אפילו כשפוסטים מסוימים הגיעו לחמישייה הראשונה של החמים), כבר תמהתי כפליים. לדעתי ההסבר לכך נובע מזה שכיום קוראים (שאינם מנויים לבלוג שלי) - אינם נכנסים לבלוג מהדף הראשי הראשי של ישראבלוג. כאילו חוששים לתרום לסטטיסטיקה של אחרים,  'על חשבונם' ברשימות החמים והפעילים. 

למעשה כיום, רבים נכנסים לבלוג חשיבה חופשית בישראבלוג - יותר מתמיד בעבר דרך גוגל. אבל אלו לא הכניסות כתוצאה מחיפושי גוגל הרגילים אחר נושא זה או אחר שנכתב. לוח הסטטיסטיקה מגלה לי שאלו הן כניסות של כאלו (שמשום מה) בודקים אם הופיע בבלוג שלי בישראבלוג פוסט חדש - על ידי כניסה בגוגל לערך 'חשיבה חופשית' או 'חשיבה חופשית קנקן התה.' וזה כבר מעיד בעיניי על תופעה קטנונית ופתטית, שלא מכבודי להמשיך לדון בה יותר בכלל.

אבל אם כאמור מרבית הצפיות בבלוג הן כבר דרך גוגל ולא דרך הדף הראשי של ישרא על כל רשימות וטבלאות 'היכל התהילה' שבו - נשאלת השאלה מה בכלל הערך המוסף של המשך כתיבה בישראבלוג עבורי? ואם מסיבות אלו או אחרות במילא מרבית הצפיות בבלוג זה הן דרך גוגל - מדוע יש בכלל צורך בישראבלוג כמתווך? מדוע אם כך לא לכתוב בבלוגר (בלוגספוט) שבבעלות ישירה של גוגל עצמו? כי כל אלו שיחפשו עכשיו פוסטים בבלוג דרך לינק בגוגל ל'חשיבה חופשית' - ימצאו כעת את הפוסטים היותר מושקעים שאכתוב בערך 'חשיבה חופשית פלוס' (שבבלוגר).

יתכן שיש ביניכם כאלו שמגחכים כעת בשחצנות-מה על כך שבלוגר הוא בלוגיה שכוחת אל, ושאין בו לכאורה רשימות מומלצים, חמים ופעילים ואין קהילה. כך חשבתי גם אני לפני שהתחלתי לכתוב באופן נסיוני בבלוגר. אבל הופתעתי. מאוד הופתעתי. לאחר שלושה פוסטים בלבד בבלוגר ובפחות מחודש בלבד ( למעשה בשלושה שבועות, אם לדייק) - מספר הצפיות חצה את ה- 8,800, נכון לכתיבת שורות אלו. הנה ראו:וזה כאמור לאחר שלושה פוסטים בלבד. כאשר הבלוג החדש לא רכש עדיין רשימה מכובדת של קוראים קבועים ומנויים, כפי שיש ביום כתיבת פוסט זה לבלוג  בישרא (בתחילת דרכי בישרא, בשיא הפריחה של ישראבלוג - לאחר שלושה פוסטים, היו אז לבלוג חשיבה חופשית רק שני מנויים בלבד). וכאן,גם לא צרפתי, כפי שניתן לעשות, את רשימות הנמענים שלי בחשבונות המייל שלי וגם לא את 180 העוקבים בחשבון הפייסבוק המנמנם. בחודש האחרון (הקודם) כתבתי גם בישראבלוג בדיוק 3 פוסטים, אבל מספר הצפיות בבלוג שלי בישרא היה נמוך פי 6 מאשר מספר הצפיות  בבלוגר. גם בתקופות טובות יותר, בשיא הפריחה של ישרא, כשקצב הפוסטים הממוצע שפרסמתי לחודש היה כשניים עשר במספר - מספר הצפיות היה כרבע עד שליש בלבד (תלוי אם היה פוסט במומלצים)  ממספר הצפיות בבלוגר לאחר שלושה פוסטים בלבד. מדהים לא?

אני חייב לציין שבבלוגר קיבלה את פני מאוד יפה קהילה בראשות מיודענו אליפל. כינוי הקהילה הזו הוא 'בלוגר בשפת הקודש' (למעלה מ-220 חברים בקהילה). אליפל עזר לתפוצת הבלוג בדף הקהילה שהוא עורך בהתנדבות ופתח עבורי קטגורית מדע. באדיבותו הרבה, אליפל הציע גם עזרה בעיצוב הבלוג החדש, כפי שעזר שם גם לידידי הבלוגר קיימן  שלנו. הבלוג החדש שלי עדיין בשלב הרצה ולימוד,  אבל בהחלט אשמח לשידרוג עיצובי ופונקציונלי. בלוגר מציע מספר אינסופי כמעט של עיצובים, כפתורים וגאג'טים. כרגע ישראבלוג יכול רק להתקנא בכך.ומה עוד? בניגוד לישראבלוג, בלוגר עובד מצוין בכל סוגי הדפדפנים הפופולריים וכן בלוגר מאובטח הרבה יותר מישראבלוג בכתובת https , בלי דרישה כמדומני לקוקיז צד שלישי, והכניסה ללוח העריכה בבלוגר דורשת אימות כפול. אבל אני לא רוצה לפתוח כאן את הנושא האבטחה. אני יודע שנעשים מאמצי גיוס המונים ורכישה של ישראבלוג על ידי קבוצה מסויימת המדווחת בבלוג 5, אבל גם אם יצלח, בינתיים אני חש שהמשך כתיבה מושקעת בישראבלוג - כמוה כהפקדת אבני חן בסל נצרים מרופט.

אבל הקש ששבר באמת את גב הגמל אינו טכני בעיקרו וגם לא בשל המספר הרב של ידידי שנטשו את ישראבלוג לטובת בלוגיות אחרות. זה משום שבאחרונה אני חש באווירה עויינת של מספר גורמים בישראבלוג, אבל לא מוצא טעם להוסיף מעבר לכך. מי שמעורב בכך בוודאי יודע היטב על מה אני מדבר. אין לי שום בעיה לוותר למענם או למען כל מתקנא אחר על 'כלוב הזהב' של ישראבלוג ולפנות להם את מקומי ברשימת הפעילים, מהסיבות שתארתי. ושוב, כי ישראבלוג הופך למקום אנושי שכבר מאוד לא נעים לי לכתוב בו. תשאלו את עצמכם כמה דבר זה משפיע גם על חשק הכתיבה שלכם לאחרונה. העזיבה ההמונית והירידה הדרמטית בלוח הסטטיסטיקה של ישראבלוג, מעידות בפני עצמן.

יש לי מספר ניכר של פוסטים שנכתבו והצטברו בלוח הטיוטות בישראבלוג -  אבל עם אווירה כזו, גם לי כבר אין בכלל חשק בכלל לפרסם אותם בישראבלוג. אני לא זקוק שילטפו אותי או להבדיל שישנאו או יקנאו. ובעיקר לא בא לי טוב מהאשמות המרומזות והפחות מרומזות של חלקים מהגברדיה כמו דגי הרקק בישראבלוג. אוי לי מדובשם ומעוקצם של אנשים כאלה.

רבים מידידי בישראבלוג כבר עברו לכתוב גם בוורדפרס. אז מדוע לא עברתי  גם אני לכתוב שם?
הדבר נובע מסיבות טכניות גרידא, אבל כבדות משקל. את מרבית הקריאה בבלוגיות אני עושה בסמרטפון בכל מקום שאני נמצא ומתפנה לי זמן. אבל אני חושש להכנס לוורדפרס מהסמרטפון, כי משום מה הסמרטפון שלי מודיע שהכניסה לשם אינה בטוחה וכי יתכן שהסמרטפון שלי מיורט.

ניסיתי ואפילו פתחתי חשבון נסיוני בוורדפרס  דרך המחשב, אבל במחשב שלי ההתנהלות בממשק הזה מגושמת למדי והמחשב שלי מתחמם לרמות לא רצויות. אני יודע שהבעיה היא במחשב שלי ובעיקר בשל עידכוני ווינדוז אחרונים שמאיטים ומחממים את המעבדים. רבים לא מודעים בכלל להתחממות המחשב שלהם. התחממות שעשויה לקצר את משך החיים של המחשב. לי יש מוניטור העוקב אחרי הטמפרטורות של המעבדים:אז בהזדמנות זו אני מבקש  סליחה מידידי מוורדפרס שאולי קוראים את הפוסט הזה. אני לא יודע עדיין כיצד לפתור את הבעיות שתיארתי. בבלוגר כאמור הכניסה היא בשיטת אימות אבטחה כפול. כמדומני בוורדפרס צריך לשלם עבור הגברת רמת האבטחה מפני פריצות לחשבון. אני יודע שיש כאלו שנהנים כרגיל לומר משהו כמו "שוב פעם הפרנואיד הזה עם בעיות האבטחה שלו..." אבל, זה כבר ממש לא מעניין אותי יותר מה אתם חושבים על כך. ולא באתי לכתוב על כך כאן.

אז אני לא מתרץ ולא מתנצל על שום דבר. גם לא מנסה לשכנע. ישראבלוג היה ועדיין יקר לי, ועדיין נותרו לי  בישרא מעט ידידי אמת וירטואלים שאני מעריך ואוהב. אבל כל אחד שיעשה מה שטוב לו.

אני גם לא מעוניין במלחמות ופוליטיקות ישראבלוגריות. כל אלה שעושים זאת, למעשה יורים לעצמם ברגל ופוגעים למעשה בעתיד ישראבלוג עצמו, שמצבו כרגע רעוע גם כך. טעות מי שחושב שעידוד הריבים (ההנהלה?) בישראבלוג מעלה את הרייטינג שלו או של ישרא. נהפוך הוא, למעשה זה מתכון בדוק לנטישה נוספת של כותבים טובים כאן. לוח הסטטיסטיקה של ישראבלוג אינו משקר!

ותודה על ההקשבה". 


6 תגובות:

 1. קנקן. וורדפרס מבקשים כסף על מה שאתה מקבל בבלוגגר. קח את בחשבון. האופציות של בלוגר בוורדפרס עולות 99$ לשנה. בוורדפרס אין קהילה ואין דף הבית של הקהילה. לנו יש. כמו גם, אצלנו יש עזרה בכל הקשור לבנייה של אתר (אני). וכרגע סיימתי לכתוב את המדריכים לבלוגגר:
  http://communityisrael.blogspot.com/
  (-: אז אין מה להשוות.

  השבמחק
  תשובות
  1. נכון מאוד וציינתי בכללית את זה בפוסט. תודה שציינת בתגובה את הסכום המדויק.
   גם הממשק של בלוגר יותר ידידותי מאשר בוורדפרס בסביבת המחשב והסמרטפון שלי, וזה יתרון לא מבוטל גם כן.

   מחק
  2. בדיוק. גם הניידים שלי מסתבכים עם וורדפרס. ויש לוורדפרס אפליקציה מיוחדת. אני חייב לציין שעם האפליקציה זה עוד יותר מסובך. דווקא האפליקציה האחרונה לניידים של גוגל+ מעולה. אני ממש מרוצה ממנה. דף הקהילה נראה בה ברור ומאוד נוח לעבור בין הפוסטים בבלוגגר, הוא מפנה ישירות לבלוג בבלוגגר עם הלחיצה על השיתוף בדף הקהילה ומשאיר למעלה חץ שמאפשר לחזור לדף הקהילה בסיום קריאה. אין כמו גוגל. גוגל הם ענקי הפלטפורמות. שום וורדפרס שוורדפרס לא יכול להתחרות בהם. גם אם חושבים על זה בהגיון, זה הרי לא יכול להיות אחרת. וורדפרס הם רק פלטפורמה אחת מוגבלת. גוגל, לעומת זאת, שולטים באינטרנט.

   מחק
 2. אינני מכיר מספיק את וורדפרס. יש הכותבים שם שנשבעים שזו הפלטפורמה המושלמת. כמוך אני לא חש בכך.בדקתי ומצאתי שאמפירית בלוגר מועדף עלי. כמובן שהזיקה הישירה עם גוגל משרתת טוב יותר את מטרותי.
  תודה על הקישור למדריכים. אני מאמין שהם יועילו לי לשלוט על המימשק ולנצלו בצורה מקסימלית.

  השבמחק
  תשובות
  1. יש לי בלוג בוורדפרס. בדקתי אותו מנקודת מבט של בלוגר ושל בונה אתרים. וורדפרס מעניק את מה שבלוגגר מעניק אך ורק בתשלום (מבחינת עיצוב). בחינם מקבלים תבנית בנאלית שלא רחוקה מהתבנית של ישרא. וזהו. אלא שלא מספיק שמקבלים תבנית בנאלית, צריך עוד לבנות אותה בעצמנו. ואין בנמצא שום מדריך שיכול לעזור. אני כמובן הסתדרתי, אבל אני מבין בדברים האלה, זאת לא חוכמה. מי שמשבח את הפלטפורמה של וורדפרס פשוט לא יודע מה יש לבלוגגר להציע. היום אשתי עברה מוורדפרס לבלוגגר והצטרפה לקהילה שלנו. עולם אחר. היא הסתכלה על הבלוג שלה, השוותה עם מה שהיה לה שם וכמעט התעלפה.
   כאן:
   http://anjelinaburnstein.blogspot.com/

   קנקן, תקרא את המדריכים. יש שם תמונות והכל מפורט. אצלנו בקהילה כבר יש 72 איש וכל הזמן מגיעים חדשים. הקהילה זזה ומתקדמת. אנשים מרוצים מהבלוגים שלהם. לחלקם אני בניתי את הבלוגים וחלקם בנו לפי המדריכים. פה ושם עזרתי כשפנו אלי. וגם אתה תפנה אם צריך. אני תמיד נמצא בהישג יד ותמיד עונה. ואם תרצה שאני פושט אבנה לך את הבלוג, גם אפשר. בכיף.

   מחק
 3. הפלטפורמה החינמית בוורדפרס היא אכן בנאלית ומוגבלת. אישית הקונספציה שאני צריך לשלם כדי שיקראו אותי במדיה דיגיטלית לא מקובלת עלי. ותשלום פרוגרסיבי מעצבן אותי עוד יותר. מההתנסות הקצרה שלי עם וורדפרס אני מסכים עם כל מה שציינת ועובדה שבחרתי בבלוגר.
  בתקופה הקצרה הקרובה אני עסוק באירוע משפחתי אבל בהחלט אני מתכוון ללמוד מהמדריכים ושלך כן לפנות אליך בשאלות שיצוצו .
  תודה רבה על הכל ושיהיה לכם סופ"ש נפלא.

  השבמחק

אפשר להשאיר תגובה כאן