סדרת חינוך ילדים

הקדמה לסדרה חינוך ילדים

הסדרה "חינוך ילדים" החלה למעשה בסדרת פרסומים בפלטפורמה אחרת, כשילדי היו עדיין צעירים. ברשומות בנושא זה, הבאתי את ניסיוני כהורה, שאיננו פסיכולוג או איש חינוך כלל וכלל. למעט ניסיון בהוראת סטודנטים באוניברסיטה - אם אפשר לכנות את זה כסוג של חינוך בוגרים, הרי מדובר בשלב שכבר קשה יחסית לאלף ולעצב אותם לדרכים טובות.🤩

אז כאן אני מביא בעצם את התובנות והניסיון בחינוך ילדי שלי ובהשוואה לחינוכם של ילדי חברים, שחלקם הם אנשי חינוך ופסיכולוגים. בסדרה זו המובאת במהדורה שנייה, הרשומות ערוכות ומעודכנות בתוספת ניסיון עם נכדים במשפחתי ושל חברים.

אני מביט מסביבי על התנהגות של הורים ישראלים שמהם זועקת חוסר העקביות בהתנהלות מול הילדים. במקרים רבים נראה שיותר ויותר ילדים בעצם מנהלים את ההורים, אשר הופכים במהרה לנטולי סמכות. בסדרה נעסוק באספקטים הקשורים בבעיה זו וכיצד למנוע אותה.

כסבים וסבתות לא חלה עלינו האחריות לחינוכם של הנכדים, אלא על הוריהם בלבד. יש ששוכחים זאת ומרגישים שזכותם להתערב ולהעיר להורים כיצד לנהוג. אך זוהי למעשה טעות חמורה. כמובן אם ההורים פונים אליכם בבקשת יעוץ או עזרה זה דבר אחר. לעומת זאת התערבות יזומה שלכם רק תעורר אנטגוניזם ומתיחות מיותרת. מותר שאצלכם הנכדים יזכו באי אלו צ'ופרים שאינם זוכים מהוריהם, כאשר הם מגיעים לביתכם לביקור. אבל, בשום פנים אין לנהוג בנכדים באופן המנוגד לרצון ולנוהגי החינוך של הוריהם. עוד נרחיב גם על כך בהמשך הסדרה.

הסדרה הזו מיועדת להורים שבין קוראי הבלוג ובלוגרים החווים הורות בקהילת פרפרים, ובוודאי תעורר עניין בקרב אלה שהם כבר סבים לנכדים.

כשהסדרה פורסמה לראשונה במהדורה הראשונה בישראבלוג, נוכחתי בהפתעה שהסידרה זכתה להדים בקרב פסיכולוגים לילדים בגרמניה ואשר היפנו זה את זה לסדרה, שאמנם פורסמה בעברית, אך ניתן לתרגם כל רשומה בבלוג בגדג'ט גוגל טרנסלייט המצורף. לפיכך יתכן שגם אנשי החינוך שבכם יוכלו ללמור מכאן דבר או שניים.

הסדרה הזו תפתח בשלוש רשומות שיעסקו בגמילה של ילדים ובסמכות הורית (פרסום של רשומה אחת לשבוע). ולאחר מכן יתפרסמו כאן רשומות נוספות בנושאים אחרים הקשורים בחינוך ילדים.

פרק ד' - תאום חינוכי בין הורים (יתפרסם בקרוב)


אין תגובות:

הוסף רשומת תגובה

אפשר להשאיר תגובה כאן