יום שני, 2 באוקטובר 2023

מה מפחיד את הזבוב?

החגים כאן, הזדמנות לצאת אל הטבע, לתפוס שולחן של קרן קיימת ולסעוד בחיק הטבע. ומי לא נתקל במצב שחייבים היו לקפל הכל ולחפש מקום אחר, לאחר מתקפת זבובים, או לא עלינו צרעות? הרשומה הזו תעסוק באמצעי סבתא לדחיית חרקים.

אני זוכר לפני שנים אחדות כשטיפסנו לראש התבור ונפלנו על אוהל אירוח בדואי. שרועים על מזרנים וכרים - ראינו עשרות שקיות ניילון תפוחות משתלשלות מתקרת האוהל.בסקרנות שאלתי את בעל המקום לפשר השקיות האלו. זה נגד זבובים הוא אמר. וכשראה את מבטי הספקני הסביר שזה מפחיד את הזבובים. כשזבוב מתקרב לשקית המים הקמורה (שפועלת כזכוכית מגדלת), הוא "מפלצת" משתקפת שעפה לעברו. וכמו שהוא בורח מכף ידכם הגדולה שבאה למחוץ אותו, כך הוא בורח מהמפלצת ש"יוצאת" אליו מהשקית. זה בוודאי אמצעי שקט ונעים יותר מהבזזז הנשמע וריח חריכת הזבובים המתחשמלים בגופים האלה שמאירים באור אולטרה סגול, התלויים במסעדות.

אם נכון הדבר, שהזבובים נבהלים ממה שנשקף אליהם מבעד לשקית הניילון המלאה מים, שפועלת למעשה כמראה מוגדלת - אינני יודע. יש בזה איזה הגיון מסוים, אם כי פרופ' יואל מרגלית, שהוא מנהל המרכז להדברה ביולוגית באוניברסיטת בן גוריון טוען שהרעיון ששקיות מים תלויות דוחות זבובים הוא אמונה טפלה.

אבל רבים אחרים מעידים שכאשר תלו שקית מים כזו במטבח מעל לברז בסמוך לשיש - נעלמו למרבית הפלא הזבובים שחגו קודם מעל קערת הבשר. אז כיוון שכל כך פשוט וזול למלא שקיות ניילון (אבל שקופות ממש בבקשה!), שווה לכם לתלות כמה ולראות.

באינטרנט ראיתי גם וריאציה של פטנט שקיות המים. והיא תוספת של כמה מטבעות לכל שקית מים בתחתיתה. ההסבר שניתן הוא שהשילוב של מים בשקית יחד עם המטבעות יוצר אפקט מוגבר של שבירת קרני אור בצורה אקראית לעיני הזבוב במעופו. לדעת "הממציאים", האפקט הזה משגע את הזבוב כשעיניו נתקלות בו. זה פועל לדעתם משום שמערכת הראיה של הזבובים ייחודית. כל עין של הזבוב מכילה למעשה אלפי עדשות עין זעירות ולכן התמונה המתקבלת במוחם היא כמו של פיקסלים במסך המחשב.

 
כאמור, לטענת התומכים בשיטה, שקיות המים והמטבעות גורמות לזבוב דיסאוריינטציה ובלבול ולבריחתו מהמקום כל עוד נפשו בו. מה אומר לכם? אולי שווה לכם לנסות. מה יש לכם להפסיד? מקסימום ערכתם ניסוי מדעי. טוב לא בדיוק, כי אתם צריכים לחשוב על ביקורת מתאימה. זה גם רעיון הפעלה מצוין לילדים.

קיימות שיטות סבתא נוספות להרחקת זבובים. אחת מהן היא להציב קערת חומץ על השולחן. אולי זה יעבוד, אם תוכלו לסבול את ריח החומץ בשעת הסעודה. יש הסבורים שגם הצבת עציצים של נענע, מרווה ורוזמרין מרחיקה זבובים, שריח השמנים האֶתֶריים הנודפים מצמחים אלה דוחה אותם. וזה מזכיר לי את החתולים השובבים של השכנים, שעשו שמות לערוגות הצמחים במרפסת השמש שלנו, עד ששתלתי בהמלצתה של חובבת חתולים כמה צמחי בזיליקום.

יש גם שיטות סבתא להרחקת נמלים, כמו פיזור מקלות קינמון או קינמון יבש בכניסה לבית או בפתחים שבהן נכנסות הנמלים. שיטה אחרת המוזכרת בספרות תרופות סבתא היא פיזור קפה או קליפות מלפפונים שעליהם מפזרים כמות נדיבה של מלח. למכלים של סוכר, סבתות היו מוסיפות שניים שלושה פרחי ציפורנים שהנמלים על פי השמועה נרתעות מהריח. לפי סבתא, ריח הלבנדר דוחה עשים ופרפרים. ובכלל הסבתות היו מפזרות בארונות הבגדים והאוכל פרחי לבנדר, ציפורנים ועלי דפנה - שחרקים שונים מתעבים את ריחם, לפי התנ"ך של סבתא.

ומה עם יתושים? כאן יש הרבה אגדות אורבניות. הוותיקים כאן אולי זוכרים שבעבר מכרו בארץ אקווריומים עם דגי גמבוזיה שטורפים זחלי יתושים. אבל לא רק שזה היה בזבוז כסף, אלא טיפשות משום שנקבת היתוש הייתה מטילה ביצים למים שמהם הגיחו מיליוני יתושים לעולם. כך גם בזבוז קניית כל המכשירים האלה שמשדרים תדרי קול שמבריחים לכאורה את היתושים. האמת היא שהתדרים האלה ממש לא מפחידים כלל את היתושים. וכך גם כל האפליקציות שאולי הורדתם לטלפון, שמשדרות כביכול בתדרים מבריחי יתושים.


דג הגמבוזיה


לשם הסקרנות ניסיתי כמה כאלו בסמרטפון שלי וכל מה שהן הצליחו לעשות הוא חיסול הסוללה בלילה. ושלא נדבר על כך שהאפליקציות האלה בעצמן גרמו לטלפון להשמיע זמזום מעצבן המתחרה בזה של היתושים. המלצה שלי - תמחקו אותם (כי אתם סתם נותנים הרשאות לחדירה לפרטיות שלכם ולדחיפת פרסומות, שהיא מעצבנת לא פחות ממטרד היתושים).

אני גם ממש נגד ההתמרחות בכל הכימיקלים דוחי היתושים שאתם מורחים בנדיבות עליכם ועל הילדים, ונגד הטבליות החשמליות למיניהן שאם גורמות לכם לאף סתום בלילה - בוודאי זהו רמז ברור. ואגלה לכם שלמעשה הנשק היעיל ביותר נגד יתושים הוא מאוורר ליד המיטה - שום יתוש לא יכול לעוף ולצלול אליכם מול תנועת אוויר פראית כזו. ובשביל הקוריוז אגלה לכם שאם אני ישן בקרבת אנשים (ולא לבד בחדר) - אזי אני מחוסן מעקיצות היתושות (כי רק הנקבות שלהם עוקצות), שכנראה מעדיפות את טעם הדם המתוק (אולי ריחו) של המגינים לידי. על המאוורר אני שומר כדי לא לשמוע את זמזומם ליד אוזני. ואני חוזר, זוהי שיטה בדוקה.

שיהיה לכם חג שמח נפלא ונקי מחרקים טורדניים.

אין תגובות:

הוסף רשומת תגובה

אפשר להשאיר תגובה כאן