יום ראשון, 5 בנובמבר 2023

עכשיו ואז - שיר אחרון בהחלט של הביטלס!


כאסקפיזם בימים קשים אלה, היתה לי הנאה לעסוק ברשומה הזו. שלשום התבשרנו על הוצאה לאור של שיר חדש, השיר האחרון בהחלט, של חברי להקת הביטלס המקוריים, כאשר שניים מהם הועלו מהאוב בעזרת בינה מלאכותית. מדובר בשיר
 Now and Then שבעזרת השימוש בתוכנת בינה מלאכותית מוזגו יחדיו, ישן עם חדש, קולותיהם ונגינתם של שני חברי הלהקה החיים עם הקלטות טראקים ישנים מהבויידעם של שני החברים המתים.

להקת הפופ האלמותית, הביטלס, התפרקו סופית ב-1970. הסיכוי לאיחוד בין ארבעת חברי הלהקה המקורית נגדע עם הרצחו של ג'ון לנון ב- 1980. מסתבר שאישתו יוקו אונו החזיקה ברשותה טרקים מוקדמים מוקלטים בקולו ובנגינה בגיטרה או בפסנתר של שלוש יצירות שחוברו על ידי ג'ון לנון, ושלא הגיעו לידי ביצוע גמר של הלהקה עקב התפרקותה. 

ב- 1994/1995 לקראת איחוד של שלושת חברי הלהקה - פול מקרטני, ג'ורג' האריסון ורינגו סטאר - החליטו לנסות להביא לחיים ולהפיק שלוש יצירות שחוברו ללהקה על ידי חברם ג'ון לנון ולעבד בסטודיו גירסה מוגמרת בקולם ובנגינתם של שלושת חברי הלהקה הנותרים, על טרקים ישנים שסיפקה להם מהבויידעם יוקו אונו אלמנתו של ג'ון. 

שתיים משלוש היצירות אכן הצליחו לסנתז באולפן ולהחיות את ג'ון לנון, והוציאו את הגרסה המוגמרת של הלהקה ב- 1995, אבל לא הצליחו באמצעים הטכנולוגיים שהיו זמינים בזמנו להביא לעולם גירסת ביטלס של השיר השלישי. אולם ממש בימים אלה, כאשר גם חבר הלהקה ג'ורג' האריסון כבר אינו בחיים, השניים הנותרים - פול ורינגו - הצליחו בעזרת בינה מלאכותית לסנתז את השיר השלישי - השיר האחרון בהחלט של להקת הביטלס.

ב-1994 יוקו אונו אלמנתו של ג'ון לנון שיחררה לחברי הלהקה הנותרים את הזכויות לגירסה הראשונית של השיר Real Love בהקלטה בקולו של ג'ון לנון ובנגינה בגיטרה בסטודיו הביתי שלו, משנת 1979 ולפני שהובאה לביצוע גמר של ארבעת חברי הלהקה עקב התפרקות הלהקה. וזו הייתה הגירסה המוקדמת של ג'ון לנון:


וזו הייתה תוצאת איחוי הקולות והנגינה של שלושת חברי הלהקה באולפן עם הטראק הישן של ג'ון לנון שהועלה מהאוב, בשיר של הביטלס Real Love:


השיר  השני, Free as a Bird, גם הוא הושלם על ידי חברי הלהקה מהטראק המוקדם שהקליט ג'ון לנון ב-1979 בקולו ובנגינה בפסנתר:


אבל במקרה זה, בשל איכות הקול הירודה ונגינת הפסנתר בעוצמה שאינה פרופורצונאלית לקול בהקלטת הניסיון של ג'ון לנון, היה קשה יותר לסנתז באולפן ערוצי הקלטה חדשה של קולות ונגינה של שאר שלושת חברי הלהקה, אבל בעזרת עבודת עריכת אולפן קשה, ב- 1994/1995 הצליחו להתגבר ולצאת עם גירסת הלהקה הסופית  של Free as a Bird:


כאמור בשיר השלישי, לא צלח בידי שלושת חברי הלהקה הנותרים להוציא גירסת איחוד באולפן בשנת 1994, בשל בעיות טכניות בעיבוד הקלטה ישנה של ג'ון לנון. ורק השנה, כאשר גם חבר הלהקה ג'ורג' האריסון כבר איננו בין החיים, הצליחו שני חברי הלהקה להקליט ולסנתז את השיר Now and Then באולפן ובעזרת תוכנת בינה מלאכותית (AI), כפי שמתואר בסרטון הבא: 


 והתוצאה הנפלאה - השיר החדש, היישר מהמכבש, האחרון בהחלט של הביטלס - מהשלושה בנובמבר, עם 15 מיליון צפיות בקליפ ו- 7 מיליון בגירסת האודיו, ביום הראשון:


וזו גירסת האודיו של הביטלס שקמו לתחיה בשיר חדש, להנאתכם:אין תגובות:

הוסף רשומת תגובה

אפשר להשאיר תגובה כאן